smartfinance

4 אבני יסוד חשובות של כלכלת המשפחה

כאשר אדם ממוצע שומע לראשונה על מושג כלכלת המשפחה, הדבר הראשון שהוא מדמיין לעצמו זה מודלים כלכליים מסובכים, גרפים לא מובנים, שוק ההון, פנסיה ועוד רשימה ארוכה של דברים לא מעניינים במיוחד. יותר מזה, מאחר והתחום חדש יחסית בישראל, אין הרבה אנשים שיודעים לקשר בין המושג "כלכלת המשפחה" לבין מענה יעיל ופרקטי שיכול לבוא מהכיוון הזה ולעזור להם לשפר את מצבם הכלכלי בצורה משמעותית ותוך פרק זמן קצר. כאשר אנחנו עובדים עם משפחות ועוזרים להן לעבור להתנהלות כלכלית נכונה ומבוקרת, דרך תהליכי ייעוץ ואימון מובנים בכלכלת המשפחה, השאלה הנפוצה ביותר שהם שואלים אותנו זה איך לא שמענו על זה קודם וכך היינו יכולים לצמצם נזקים כלכליים לאורך זמן וגם לחסוך לא מעט עצבים. מטרת הפוסט שלפניכם היא לפשט במעט את המושג כלכלת המשפחה ולהראות איך הבנה בסיסית במרכיביו השונים יכולה להשפיע דרמטית על מצבכם הכלכלי לאורך זמן.

אבני יסוד בכלכלת המשפחה - לויט שר

1 ניהול שוטף של התקציב:
הכלל הבסיסי ביותר בניהול נכון של כלכלת המשפחה הוא כמובן ניהול שוטף של תקציב המשפחתי. התקציב מורכב משני מרכיבים עיקריים: הכנסות והוצאות. המטרה שלנו לוודא ברמה חודשית, שרמת ההכנסות עולה על רמת ההוצאות (כולל דיור, משכנתא, החזרי חובות, תשלומים בכרטיסי אשראי וכו'). כאן המקום להגיד שלא רק שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמינו להיות בגירעון חודשי (כמו מחצית האוכלוסייה בישראל), אלא אנחנו חייבים להפריש לפחות 10% מהכנסה נטו לטובת החיסכון. אחרת, אנחנו נהיה בסכנה כלכלית תמידית וכל אירוע כלכלי קטן כמו מחלה או פיטורין של אחד מבני הזוג, פשוט יכול להביא לקריסה כלכלית של המשפחה עם תוצאות מאוד קשות.

לויט שר ניהול תקציב המשפחה

חייבים להפריש לפחות 10% מהכנסה נטו לטובת החיסכון

 

2 מוכנות לסיכונים כלכליים:
אחרי שטיפלנו בניהול שוטף של תקציב המשפחה ואנחנו לא בגירעון חודשי, יש לבדוק את הערכות המשפחה לסיכונים כלכליים כמו נכות, אובדן כושר עבודה, מצב סיעודי, פיטורין, גירושין, מחלות קשות, פנסיה ומוות (לא עלינו כמובן). מלבד חסכון, המענה לרוב הסיכונים של כלכלת המשפחה שפירטנו הוא הביטוח, אותו אנחנו רוכשים בתקווה שלא להשתמש בו אף פעם. בכל מקרה, הגישה לביטוח צריכה להיות רציונאלית עד כמה שזה אפשרי. אנחנו צריכים להבין אילו סיכונים קיימים, מה יקרה אם אחד או יותר מהסיכונים יתרחשו, ואיזה פתרון כלכלי אנחנו היינו מצפים שיהיה. העצה הכי טובה שאנחנו יכולים לתת, זה להיפגש עם איש מקצוע, כמו יועץ פנסיוני/סוכן ביטוח (שאתם סומכים עליו), לחשוף בפניו את כל הסיכונים ולשמוע מה הפתרון הזמין לכל סיכון ומה עלותו לתקציב המשפחתי שלכם.

סיכונים כלכליים לויט שר

אנחנו צריכים להבין אילו סיכונים קיימים ומה הפתרון הזמין להם.

 

3 מימוש יעדים וחלומות כלכליים:
לכל תא משפחתי יש יעדים וחלומות כלכליים קצרי טווח וארוכי טווח. כאשר אנחנו מנהלים נכון את כלכלת המשפחה שלנו, אנחנו אמורים לבנות או לפחות לחשוב על תכנית שמאפשרת לנו לממש אותם. יעדים וחלומות לדוגמה: עזרה לילדים בלימודים אקדמיים, עריכת בר מצווה לילד, סיוע בדיור לילדים או לנכדים, חופשה שנתית בחו"ל, החלפת רכב כל כמה שנים ואפילו תרומה לבית הכנסת. המטרה של התכנית למימוש היעדים היא להפחית את מידת ההפתעה שלנו כאשר אירוע כלכלי כזה או אחר מגיע ואין לנו מספיק כסף לממן אותו ואז אנו נדרשים לחפש מקורות מימון כמו הלוואות או פשוט נכנסים יותר עמוק למינוס. הפתרון הוא פשוט – להתחיל לחסוך זמן רב מראש ליעד וכך להפחית את הדאגות שלנו בעתיד.

יעדים וחלומות של המשפחה - לויט שר

האם יש לכם תכנית למימוש השאיפות הכלכליות שלכם?

 

4 התנהגות המשפחה:
המרכיב המשלים לניהול נכון של כלכלת המשפחה שלנו, זה התנהגות היחידה הכלכלית בפרספקטיבה קצת יותר רחבה. תשאלו את עצמכם שאלות הבאות: האם במשפחה יש סנכרון בין קבלת ההחלטות הכלכליות בין בני הזוג? מי מוביל את הספינה הכלכלית של המשפחה? האם המשפחה מקפידה על צרכנות נבונה? האם חינוך פיננסי לילדים נמצא בראש סדר עדיפויות של ההורים? אם על חלק מהשאלות התשובה הייתה שלילית, זה אומר שיש מה לעשות ולאן לשאוף! המלצתנו היא לקיים שיחה עניינית בין בני הזוג, ללבן את הנושא, להגדיר יעדים, לחלק אחריות ולהתחיל לנוע קדימה. 

 

ברור שאי אפשר במסגרת פוסט בודד לחשוף את כל התורה סביב ניהול נכון של כלכלת המשפחה. בכל מקרה, השתדלנו לתת דגימה תמציתית ומעניינת איך הבנה בסיסית בתהליכים סביב כלכלת המשפחה, יכולה לשפר את מצבכם הכלכלי בצורה דרמטית ולאורך זמן. לכל אלה שרוצים לקחת את עצמם למקום טוב יותר מבחינה כלכלית, אנחנו מזמינים אתכם לפגישת אבחון כלכלי ללא תשלום וללא התחייבות. בפגישה שאורכה כשעה וחצי תקבלו: ניתוח ראשוני של מצבכם הכלכלי, סקירת פתרונות אפשריים לשינוי המצב שלכם, טיפים להתנהלות כלכלית נכונה, בניית דרך יעילה להשגת המטרות והשאיפות הכלכליות שלכם וכמובן הסבר פרטני על תהליך ייעוץ ואימון שמותאם לכם אישית.

קרדיט לתמונות: FreeDigitalPhotos.net

WhatsApp chat