// נתי לויט

לפני שמחשבים את ההשפעה הכלכלית של כניסת ילד למשפחה, יש לקחת בחשבון את ההשפעה הרגשית על ההורים ועל המשפחה כולה, מאחר וההיבט הרגשי משפיע רבות על ההתנהלות הכלכלית שלנו.
ניתן לחלק את הזמן לתקופות שונות כאשר לכל תקופה מאפיינים שונים:

1. הכנה ולפני הלידה

כבר בשלב זה יש לא מעט הוצאות. במידה והכניסה להריון הייתה קלה וההיריון תקין, זה יסתכם ברכישה עבור האם כמו בגדי הריון, קרמים מיוחדים, טיפולים שונים וכדומה, ובדיקות תקינות של ההיריון עצמו.
מבחינה רגשית האם לעתים מרגישה ש"מגיע לה" ורוכשת לעצמה דברים ללא מחשבה על העלות. בן הזוג מצידו מרגיש שהאישה נושאת בנטל ההריון ולכן חש צורך לפנק אותה.
ההורים מתמודדים גם עם חוסר שליטה בנוגע לעובר ותקינות התפתחותו, ומרגישים מחויבות לפצות על כך בריבוי בדיקות, רופאים פרטיים וכדומה.
במידה ומתגלה בעיה כלשהי, כמו קושי בכניסה להיריון או במהלכו – העלות יכולה לנוע מאלפי שקלים ועד כמה מאות אלפי שקלים.

קורס הכנה לקראת לידהדניאל צ'צ'יק

אז מה לעשות?  
לפני הכניסה להריון כדאי להתכונן כלכלית בשני מישורים: צבירה של ימי מחלה/חופשה וחיסכון כספי למקרה הצורך.
להתייעץ עם רופא מומחה אובייקטיבי על הצורך בבדיקות יקרות באופן פרטי. שימו לב שכמות בדיקות ההריון בארץ גדולה בהרבה מרוב ארצות המערב.
להצטמצם ברכישות שישמשו אותנו רק למהלך ההריון.
לתת תשומת לב רבה לאישה בהריון, אך לעשות זאת בעלות סמלית. לדוגמה, אפשר להפתיע בפתק או מכתב, להכין ארוחת ערב רומנטית, לעסות את הגב או הרגליים הכואבות או לצאת יחד לחוף הים.

2. סביב הלידה

לקראת הלידה ההתרגשות עולה לשיאים חדשים, מהולה בחשש וחרדה לגבי הלידה והעובר. מצב זה לעתים גורם לנו להיכנס להוצאות כלכליות רבות:
הכנה ללידה: ישנן נשים שיולדות עם דולה צמודה, בלידה פרטית מסוגים שונים, ו/או מעדיפות לשהות במלונית ועוד.
לקראת התינוק/ת: הכנת הציוד הנחוץ, החל מהריהוט והציוד הגדול כגון מיטה, שידה, עגלת שכיבה ועגלת ישיבה, כיסא הנקה וכו' ועד לדברים השוטפים כגון מצעים, בגדים, חיתולים, בקבוקים, מוצצים ועוד. ההוצאה כאן יכולה להגיע לאלפי שקלים רבים.
עריכת מסיבת ברית/הולדת לבן או לבת היא הוצאה גדולה. לעיתים קיים גם לחץ של הסבים לעשות אירוע (זה נכד ראשון, תעשו לי כבוד).
חופשת הלידה: בעוד המדינה האריכה את חופשת הלידה בתשלום ל-14 שבועות, יותר ויותר נשים כיום מאריכות את חופשת הלידה ב-3 חודשים נוספים. אובדן ההכנסה בתקופה זו הינה אחת ההוצאות הגדולות ביותר, שלרוב לא נלקחת מספיק בחשבון.

אז מה לעשות?
בחודשים הראשונים יש צורך בדברים רבים שישמשו אותנו לזמן קצר בלבד. למשל – עגלת שכיבה, ערסל, אמבטיה, ביגוד, וכו'. גם אם זה ילד ראשון וישמש את הילדים הבאים – עדיין מדובר בתקופה קצרה מאוד יחסית. יש לזכור גם שחלק לא קטן מההוצאות עבור הילדים אינו באמת עבורם, ואנו עושים את זה עבורנו, או עבור המשפחה המורחבת. לתינוק אין צורך בביגוד יפה/יקר או בריהוט חדש לחדר ואף לא בחגיגה לכבוד הברית. לילד בן שנה אין צורך במסיבת יום הולדת עם כל המשפחה, הילד לא צריך כמות גדולה של צעצועים ולרוב הוא משחק ואוהב רק מספר קטן ממה שיש לו.

טיפים לחיסכון כלכלי:
קבלת דברים ממשפחה/חברים/שכנים. הדבר הפך לנפוץ מאוד כיום והצעירים מעבירים את כל הנחוץ לילדים לא רק במסגרת המשפחה (אחים/בני דודים) אלא גם בין חברים ושכנים.
שכירת ציוד לחודשים הראשונים.
רכישה מחנויות זולות ולא מהרשתות היקרות, ורכישת מוצרים שאינם מותגים. כאן, כמו בכל צרכנות נבונה, יש להחליט אילו מוצרים חשוב לנו שיהיו באיכות טובה ואילו לא (מובן שחשוב שיהיה תו תקן ושהמוצר יהיה בריא ובטיחותי).
רכישה מאתרים של יד 2 ואגורה.
קיום מסיבת ברית/הולדת בבית ו/או במסגרת מצומצמת. זיכרו – לרוב, את המתנות מהמשפחה והחברים הקרובים נקבל גם אם לא תהיה מסיבה.

3. חזרה לעבודה

עם החזרה לעבודה יש קושי רב למשפחה. מצופה מההורים להמשיך לעבוד ולפתח קריירה, לנהל את משק הבית למופת וכמובן להיות "הורים טובים", דבר המחייב ג'אגלינג לא פשוט. ידוע לכל שלא ניתן לעשות את כל הדברים בצורה מושלמת ובתקופה זו יש לעתים רגשי אשמה על כך שאנחנו לא מבלים מספיק עם הילדים ו/או עם בן/בת הזוג, לצד קושי פיזי של עייפות ולחץ מהעבודה.
יש לקחת בחשבון שהעלות בתקופה זו לכל ילד הינה אלפי שקלים בחודש.
ההוצאה הגדולה ביותר עם החזרה לעבודה היא על המסגרת היומית לתינוק כגון גן/מטפלת.
הוצאה גדולה נוספת, שלרוב לא נלקחת בחשבון, היא הוויתור על שעות עבודה על מנת להגיע להוציא את התינוק בזמן מהמסגרת היומית והצורך להישאר בבית בכל פעם שהתינוק חולה. וויתור זה לא רק מקטין את ההכנסה בתקופה זו, אלא לעתים אף פוגע ומעכב את היכולת של ההורים להתקדם בעבודה.
הוצאות שוטפות על מוצרי תינוקות (חיתולים, מטרנה, מוצצים, בקבוקים וכו'), ביגוד (שיש להחליף כל כמה חודשים עם החלפת העונות וגדילת הילד), גידול בהוצאה על חשמל (לחימום למשל) ועוד.

מעון יום ברמת אליהוחן גלילי

אז מה לעשות?
יש לחפש מראש מסגרת מתאימה, הן מבחינת שעות העבודה והן מבחינת העלות. חשוב לבדוק האם נוכל לקבל הנחות על הגן/מעון, למשל ממשרד התמ"ת. ישנם גנים העובדים שעות ארוכות, נפתחים בשעה שבע וחצי ומסיימים לפעול בשעה ארבע וחצי ואף חמש ומאפשרים יותר גמישות להורים.
ברוב המשפחות האם עדיין נושאת את רוב האחריות בהוצאת הילדים מהגן. רצוי להיעזר במי שניתן בנושא זה, אם זה הבעל ו/או המשפחה המורחבת.
את הקניות השוטפות לעשות בצורה חכמה – אין צורך ברכישת מותגים יקרים או קניות ברשת יקרה, ניתן להוזיל עלויות ע"י רכישות בגדים בסוף עונה, לעשות סקר שוק על כל הוצאה חריגה וכד'.

4.  ילדים גדולים – הוצאות גדולות

ההוצאות על הילדים לעולם לא נפסקות. ככל שהילד גדל ישנה הקלה משמעותית בחיי היום יום של המשפחה. הילד לומד לאכול, להתלבש ואף להתקלח לבד, להעסיק את עצמו ולעזור לסדר את הצעצועים. מבחינה כלכלית אמנם יש הקלה עם הכניסה לגן עירוני, אבל עדיין ההוצאות גבוהות.
בחינוך "חינם" יש גם הוצאות לא מבוטלות על צהרון, הזנה וסל תרבות, תשלומי חובה ורשות, ועד הורים וכו'.
יש לקחת בחשבון עלייה בהוצאות הביגוד, מזון, בילויים וכו' וכן הוצאות נוספות על חוגים ומסגרות ספורט, קיץ וקייטנות, עזרה בלימודים והרשימה עוד ארוכה.
כאן, בפעם הראשונה, נכנס לתהליך קבלת ההחלטות גם הרצון של הילד/ילדה וההשפעה של הסביבה גוברת. מי לא מכיר את "לכולם יש" לסוגיו.
במהלך החיים של הילדים, תוך תקופה של 10-15 שנים, יש הוצאות גדולות חד פעמיות, שבארץ מקובל מאוד שההורים מממנים או לפחות עוזרים לממן. לדוגמה: חגיגת בר/בת מצווה, לימוד נהיגה, עזרה בהשכלה גבוהה, עזרה במימון חתונה ועזרה בתחילת החיים (רכישת דירה וכד').

אז מה לעשות?
חשוב להיערך מראש לעתיד – רוב ההוצאות הגדולות ידועות לנו מראש ולא באמת מפתיעות אותנו. אנחנו לא מגלים פתאום שהבן הגיע למצוות רק כמה חודשים קודם. קשה מאוד למצוא בבת אחת את הכסף לאירוע בר מצווה או טיול משפחתי בעלות של 20,000 שקלים. הרבה יותר קל לשים בצד 160 שקל בחודש שישמשו אותנו בבוא הזמן. מומלץ לפתוח תכניות חיסכון לילדים עבור השנים הבאות, שיוכלו לשמש בעתיד לבר המצווה, רישיון נהיגה, חתונה או לימודים גבוהים. משפחות רבות חוסכות, לדוגמא, את הסכום שמגיע מביטוח לאומי.
לאזור שאתם בוחרים לגור בו יש השפעה עצומה על המשפחה כולה והילדים בפרט. מי הם השכנים שלנו, אילו חברים יהיו לילדים ומה איכות השירותים והחינוך הניתנים במקום. חשוב לזכור שהסביבה משפיעה מאוד גם על רמת ההוצאות. ההשפעה היא לא רק על ההוצאות הישירות כגון שכ"ד, ארנונה או עלות הגנים, אלא גם כמעט על כל האספקטים של רמת החיים כגון עלות חוגים, איזו חגיגת יום הולדת עושים, באיזה גיל רוכשים לילדים טלפון נייד ומאיזה סוג, האם טסים לחו"ל וכו'.
סבים וסבתות רבים אוהבים מאוד את הנכדים ורוצים לעזור. אפשר להיעזר בסבים בהוצאה של הילדים מהגן, בבייביסיטר כשנחוץ, ואף לנסות להציע לסבים במקום לקנות עוד ועוד מתנות, בגדים וממתקים, לפתוח תכנית חיסכון, למשל להשכלה גבוהה.

רובנו לא יכולים לתת לילד את כל מה שאנחנו רוצים. לכן יש לקבוע סדרי עדיפויות, להחליט מה באמת חשוב לנו עבור הילד ולפעול בהתאם. חשוב לקחת בחשבון שלרוב יש צורך בפשרות וויתורים בהווה, על מנת לתת לילד את מה שבאמת חשוב בעתיד.
פעמים רבות לבני הזוג דעות שונות על מה חשוב לתת לילדים ועל מה להוציא את הכסף והדבר מביא למתחים בבית. חשוב להגיע להחלטה מוסכמת משותפת בנושא זה. לעיתים זה כמעט בלתי אפשרי ללא עזרה של גורם מקצועי, אובייקטיבי, חיצוני.
כמו בכל החלטה כלכלית אחרת, חשיבה מראש, תכנון נכון והתייעצות עם מומחים ובעלי ניסיון יכולה לחסוך למשפחה עשרות אלפי שקלים ולהפנות את המשאבים למה שחשוב באמת (כולל הילדים)!