smartfinance

כלכלת המשפחה

למה בכלל צריכים להיעזר בייעוץ מקצועי בכלכלת המשפחה?

משפחה ממוצעת בישראל מגלגלת כמה מיליוני שקלים במהלך החיים. יש לה משכורות, ביטוחים, חסכונות, פנסיה, משכנתא והשקעות. אם נשווה זאת לחברה עסקית בסדר גודל כזה, ברור שהיא אינה יכולה להתנהל ללא התנהלות מבוקרת ומסודרת. בחברה עוסקים בבדיקה של הכנסות, הוצאות, נכסים, התחייבויות וניהול תזרים מזומנים.

המשפחה היא עסק לכל דבר וכמו שעסק נעזר ברואה חשבון לניהול הכספי, כך גם המשפחה זקוקה ליועץ כלכלי שילווה אותה באבחון המצב, הבנת היעדים, תכנון התקציב ומתן כלים ושיטות לבקרה פשוטה ויעילה.

בארה"ב התחום שנקרא Personal Finance מאוד נפוץ ונלמד בבתי ספר רבים ברמה הארצית. לעומת זאת, בישראל התחום רק מתחיל להיכנס לתודעה בשנים האחרונות.

למי מתאים תהליך ייעוץ ואימון לכלכלת המשפחה?

התהליך מתאים לכל מי שרוצה לשפר את מצבו הפיננסי בהווה ולתכנן יעדים כלכליים לעתיד!

אלה יכולים להיות משפחות שאיבדו שליטה על מצבם הכלכלי ונכנסו לחובות, זוגות צעירים (עם או בלי ילדים) שרוצים לתכנן נכון את העתיד הכלכלי ולהגיע לאפשרות לרכוש נכסים. משפחות עמידות שרוצות לשפר את התנהלות הפיננסית שלהן וללמוד לחשוב מחוץ לקופסה כך שהכסף יעבוד עבורן, פורשים ממערכת הביטחון או ארגונים גדולים שרוצים לתכנן פרישה ו/או פרישה מוקדמת, משפחות העומדות בפני גירושין ורוצות לחלק את הרכוש/נכסים ולתכנן חיים בנפרד, רווקים אחרי הצבא שרוצים לפתוח את החיים ברגל ימין, משפחות חד הוריות שרוצות לרכוש כלים להתנהלות פיננסית נכונה ועצמאיים שמעוניינים בצמיחה כלכלית ורכישת ידע עדכני איך להצליח בעסק, תוך הפרדה בתבונה בין הוצאות/הכנסות הבית והעסק.

אילו תחומים נכללים בכלכלת המשפחה?

כלכלת המשפחה מורכבת מ – 4 תחומים עיקריים:

1. ניהול שוטף של התקציב – הכנסות מול הוצאות ברמה החודשית (כולל החזר חובות/מינוס וחסכון), בקרה על תקציב, ולימוד התנהלות כלכלית תקינה לאורך זמן.

2. מימוש יעדים כלכליים – לכל משפחה יעדים כלכליים קצרי טווח וארוכי טווח. הייעוץ הכלכלי למשפחות מביא אותם לידי ביטוי בהכנת התכנית על מנת לוודא את מימושם. יעדים לדוגמה: עריכת בר/בת מצווה לילד/ה, עזרה לילדים בלימודים אקדמיים, השתתפות בהוצאות חתונה לילדים, סיוע בדיור לילדים או לנכדים, חופשה בחו"ל, החלפת רכב כל כמה שנים ואף רכישת דירה למגורים או נכס להשקעה.

3. מוכנות לסיכונים כלכליים – בדיקת הערכות המשפחה לסיכונים כלכליים כמו: בעיות בריאות (נכות, אובדן כושר העבודה, סיעוד, מחלות קשות ומוות (לא עלינו)), פיטורין, גירושין, פנסיה ועוד.

4. התנהגות המשפחה – תחום שמרכז את ההתנהגות של היחידה הכלכלית ומתרכז במעבר של המשפחה להתנהלות כלכלית חכמה. האם במשפחה יש סנכרון בקבלת ההחלטות הכלכליות בין בני הזוג? מי לוקח אחריות? האם לא עומדים בפיתויים? צרכנות נבונה, חינוך פיננסי לילדים ועוד.

האם תהליך ייעוץ לכלכלת המשפחה מתאים רק לאלה שיש להם הכנסות נמוכות, אוברדרפט בבנק וחובות?

לא! תהליך הייעוץ ואימון כלכלי מתאים לכל מי שיש לו מטרה כלכלית שהוא רוצה להשיג.

תהליך אימון וייעוץ הינו אישי והמתאמנים הם אלה שמגדירים את היעדים. התהליך יכול לעזור מאוד לאלה שירצו בעזרתו להיחלץ מהחובות ולהגדיל הכנסה למשק הבית. יחד עם זאת, התהליך יכול להיות מאוד שימושי ונחוץ לאלה שאין להם בעיות כלכליות מיידיות אך רוצים בעזרתו לרכוש כלים חדשים והשכלה פיננסית שתשפר משמעותית את התנהלותם הכלכלית ותאפשר להם לצבור נכסים במהירות בדרך לעצמאות פיננסית.

האם בתהליך של ייעוץ לכלכלת המשפחה חייבים לחשוף את כל הנתונים?

להצלחת תהליך ייעוץ לכלכלת המשפחה, הכרחית חשיפה מלאה ומדויקת של כל הנתונים הכלכליים – הן בפני המאמן והן בפני בני-הזוג. התהליך עוזר במקרים רבים לקבלת תמונת מצב כלכלית מדויקת אשר לא הייתה ידועה – או גרוע מזה, הייתה ידועה בצורה לא נכונה – לפני התהליך.

ברור שכל המידע שנחשף בפני היועץ נשמר בסודיות מוחלטת.

אני בעל עסק. יש לי רואה חשבון שנותן לי דו"ח שנתי. באיזו דרך יועץ כלכלי יכול לעזור לי?

יועץ כלכלי אינו בא להחליף את רואה החשבון שלך אלא מהווה נדבך משלים. לצערנו, רואה החשבון מביא נתונים שטובים לרשויות ובעיקר למס הכנסה – אינם משקפים את מה שקורה באמת בעסק וגם מגיעים חודשים ואף שנה אחרי.

תפקידו של יועץ כלכלי הוא לסייע לך 'לעשות סדר' ולעקוב בצורה מבוקרת ובזמן אמת אחרי מה שקורה באופן שוטף בעסק שלך על מנת למקסם את הרווחים.

מטרת הייעוץ הכלכלי היא לתת לך כלים להבין טוב יותר את המצב ברמה יומית וחודשית ולעבוד על התחומים הדורשים שיפור.

הייעוץ עוסק בתחומים הבאים של ניהול העסק: הוצאות, החזר חובות והשגת מימון נוסף אם נדרש, טיפול בתזרים המזומנים, בחינת התמחיר,  ניהול הגבייה ועד קבלת ההכנסות מלקוחותיך.

אנו נמצאים במצוקה כלכלית – איך נוציא עוד כסף על תהליך ייעוץ כלכלי?

האם היה עולה על דעתכם לשאול שאלה דומה אילו היה מדובר חלילה בתשלום על טיפול רפואי דחוף? ייעוץ כלכלי למשפחה הוא מעין טיפול רפואי להבראת המצב הפיננסי שלכם. הוא פותר בעיות, מגדיר מטרות ומאפשר לחסוך הרבה מאוד כסף בהווה ובעתיד. בנוסף גם תורם רבות לשקט הנפשי של המשפחה.

ייעוץ כלכלי מקצועי יכול לשנות לכם הכול – לא שווה לכם?

האם יועץ לכלכלת המשפחה הוא בעצם יועץ השקעות / יועץ פנסיוני?

לא. יועץ לכלכלת המשפחה זה מקצוע בפני עצמו.

יועץ כלכלי מבצע אבחון למצבה של המשפחה, בונה איתה את היעדים והמטרות, בודק את החובות (כולל המשכנתא), עובר על כל ההוצאות ומייעל היכן שניתן ובונה את התקציב לשנים הקרובות. בתהליך עוברים הן על השקעות המשפחה והן על מצב החסכונות הפנסיונים והביטוחים.

במידת הצורך – מפנים את הלקוחות ליועץ השקעות/פנסיוני או סוכן ביטוח – מקצוע הדורש רישיון ספציפי לנושא. תוכלו להשוות אותו לרופא משפחה שמאבחן את הבעיה, עוזר למצוא פתרון, ומפנה את לקוחותיו למומחים בתחומם בהתאם לצורך.

 

אם אני מעוניינת בייעוץ לכלכלת המשפחה על מנת לסגור את האוברדרפט, אבל בעלי לא רוצה לשתף פעולה. מה אפשר לעשות?

ככלל, שני בני הזוג חייבים להיות שותפים לתהליך. מהניסיון שלנו, כאשר התהליך מבוצע רק ע"י צד אחד, הוא פחות מוצלח מאשר תהליך זוגי.

לעיתים אנו מתחילים את התהליך רק עם אחד מבני הזוג, מתוך אילוץ, ומתוך כוונה בעתיד לשתף את בן הזוג השני.

בלא מעט מקרים, המפגש הראשון יחד עם היועץ, בו עושים את האבחון הראשוני (והצבת מעין מראה למצב האמיתי) ומתחילים בהכרת מודלים בתחום, גורמת ל"אסימונים ליפול" ורותמת את בני הזוג והמשפחה כולה לתהליך. לפעמים כאשר הזוג "תקוע" במחלוקת או בתפיסות שונות של המצב, דווקא יועץ מקצועי, אובייקטיבי, שהוא גורם חיצוני  יכול לעזור.

WhatsApp chat